KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8995253
*
nr 899 5253
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Gouache, Lars Stenstad (f. 1921), Alvarnatt 1, 1982, motivet: 17x20
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 juni 2014
kl 18:00:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/6 08:26:47
1
100 kr
9/6 17:21:37
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Läs mer om Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Lars Stenstad
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Läs mer om Lars Stenstad
nr 899 5253
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Gouache, Lars Stenstad (f. 1921), Alvarnatt 1, 1982, motivet: 17x20
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 juni 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/6 08:26:47 | 1 | 100 kr |
9/6 17:21:37 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Ronneby 1921.Läs mer om Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14